Az európai kardiológusok legfrissebb irányelvei szerint az egyik leggyakoribb szívritmuszavar, a pitvarfibrilláció azonosítása az EKG-funkcióval rendelkező okosórákkal új távlatokat nyithat az orvoslásban.

A szív- és érrendszeri betegségek vezető haláloknak számítanak az Európai Unióban és Magyarországon is. Az EU-ban 2019-ben 100 halálesetből 37-ért, míg hazánkban 49-ért felelős ez a betegségcsoport az Eurostat adatai szerint. Az egyik leggyakoribb szívritmuszavar, a pitvarfibrilláció szűréséhez ma már jelentősen hozzájárulhatnak az EKG funkcióval rendelkező okosórák, amelyekkel – noha nem orvostechnológia eszközökről van szó – bárki ellenőrizheti, hogy van-e szabályos szinuszritmusa, pitvarfibrillációja, vagy egyéb szívritmuszavara.

Az európai kardiológusok legfrissebb irányelvei szerint a pitvarfibrilláció azonosítása okosórákkal új távlatokat nyithat az orvoslásban. A gépi tanulás és a mesterséges intelligencia nagy valószínűséggel képes beazonosítani az egyébként tünetmentes pitvarfibrillációs epizódokat az okoseszközökkel mért EKG-adatok alapján, ami jelentős technológiai áttörést jelenthet a diagnosztikában – írja a Huawei hozzánk eljuttatott közleményében. Fontos azonban, hogy a felvett adatokat olyan szakorvosnak kell kiértékelnie, aki jártas az EKG értelmezésében, mert az okoseszköz által mért adatok nem helyettesíthetik az orvosi vizsgálatot, diagnózist vagy kezelést.

Krzsysztof J. Filipiak kardiológus szerint minél hamarabb gondoskodunk a szívünkről, annál jobb. A Huawei megbízásából nemrégiben végzett egészségügyi kutatás szerint a válaszadók közel egyharmada a húszas éveket, 36 százalékuk pedig a harminc éves kort válaszolta arra a kérdésre, hogy mikor kell elkezdeni törődni a szívünk állapotával. A 18-29 éves korosztályba tartozó válaszadók különösen fontosnak tartják a kardiológiai prevenciót: több mint felük gondolja úgy, hogy oda kell figyelni a szívbetegségekre már ebben az életkorban. Ráadásul ez a csoport a legnyitottabb az okoseszközök nyújtotta egészségügyi szolgáltatásokra is: a 18-29 éves válaszadók 82 százaléka nyilatkozta azt, hogy használná az EKG funkciót az okosóráján, ha az elérhető

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét