A Siemens megalkotta az Olaszország északnyugati partjainál található Nemo kertje digitális ikertestvérét.
Az évről évre növekvő aszálykockázat, az öntözővíz hiánya és az öntözés folyamatosan emelkedő költségei egyre nagyobb kihívások elé állítják a gazdákat. A Nemo kertje elnevezésű projekt célja, hogy víztakarékos, fenntartható alternatívát kínáljon a szárazföldi mezőgazdasági műveletekhez, különös tekintettel a tengerpart menti nemzetek növénytermesztésére, ahol a vizek sótalanítása rendkívül költséges és erőforrás-igényes folyamat.
A 2012-ben indult startup víz alatti farmja lényegében egy kutatólabor, ahol a növényeknek csak egy kevés vízre van szükségük az indulásnál, de onnantól kezdve önfenntartóan képesek működni. A napfény felmelegíti a víz alatti műanyag üvegházakat, a párolgó sós víz pedig kicsapódik az üvegen, természetes édesvízzé alakul, és visszacsöpög a talajba, mindezt úgy, hogy közben a kártevőknek lehetőségük sincs megtámadni a növényeket. A módszer sikerét jól jelzi, hogy többek között saláta, szamóca, paradicsom, aloé vera, cukkini, zöldbab, sőt gomba is megterem a kertben. Mindehhez azonban a Siemens közreműködése is kellett.
A villamosítás, automatizálás és digitalizáció területén működő vállalat megalkotta a víz alatti kert digitális ikertestvérét, amely lényegében egy olyan program, ami lehetővé teszi a fizikai eszközök „életre keltését”. A Siemens Xcelerator szoftverével ugyanis nem csak megtervezni, de modellezni is lehet a kertben zajló folyamatokat, így a kutatókat nem kötik többé az időjárási viszonyok és a búvárkodás korlátjai. Az együttműködés végső célja tulajdonképpen az lenne, hogy bárhonnan, valós időben követni lehessen a növények állapotát anélkül, hogy fizikai formában is ellenőrizni kellene őket.
Egy olyan fenntartható vállalkozás esetében, amely nem arra támaszkodik, hogy rendszeresen képzett búvárokat küldjön az adatok begyűjtésére, egy digitális, automatizált megközelítés óriási segítséget jelent. „Ha virtuálisan modellezni tudjuk a környezetet, mielőtt az megvalósulna, akkor a kihívásokat is előre láthatjuk, amelyekkel meg kell küzdenünk” – mondta Luca Gamberini, a Nemo kertje társalapítója, akinek az apja, Sergio Gamberini, a projekt ötletgazdája.
Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!