A komposzttea egy otthon is elkészítő folyadék, vagyis hogy egészen pontosak legyünk, szinte kizárólag csak házilag készíthető el, kereskedelmi forgalomban alig-alig kapható, mivel nincs pontosan meghatározható szavatossága – annál jobb, minél hamarabb felhasználjuk. Ebben a cikkünkben elmondjuk, mire jó és hogyan készítheted el a növények számára hasznos mikrobákkal teli „élő” folyadékot.
A komposztálást sokan a mai modern, környezettudatos háztartásokhoz kötik, holott hosszú évtizedekre, sőt évszázadokra visszanyúló hagyománya van annak, hogyan lehet a konyhai és kerti biohulladékokat visszaforgatni a természetbe úgy, hogy felhasználható legyen a termőtalaj javítására, a fák, a bokrok és a veteményeskert ágyásaiban. A régi kor emberi pontosan tudták, hogyan kell költséghatékonyan táplálni a növényeket, hogy azok a lehető legtöbb termést hozzák, a klasszikus komposztálás egyik legnagyobb előnye pedig pont abban rejlik, hogy viszonylag olcsón és egyszerűen lehet kivitelezni. Az egyetlen jelentősebb tétel egy komposztláda vagy komposztkeret beszerzése (ám ez is csak egyszeri költség, és nem is kerül túlzottan sokba), komposztgödör esetén pedig még ezekre sem kell költeni.
Röviden és tömören a komposztálás olyan biológia folyamat, melynek alkalmával a szerves hulladék humuszszerű anyaggá bomlik le, amelyről köztudott, hogy termékenyebbé teszi a földet, ezáltal a benne élő növényekre is jó hatással van. A komposzttea célja nagyjából megegyezik a komposztéval, ám annyi előnye van a szilárd humusszal szemben, hogy folyékony mivoltának köszönhetően a lombozatot is locsolhatjuk vele (levéltrágyázás), valamint talajba juttatott folyadékként is lehet használni.
Jó munkához persze idő kell, és ez igaz a komposztteára is, pontosabban az alapjául szolgáló komposzt elkészítésére, ami általában 12 hónapot vesz igénybe. A komposztálásnak megvan a maga menete, nem lehet elsietni a folyamatot, mindamellett több tényezőt is érdemes figyelembe venni, például, hogy megfelelő arányban kerüljenek bele a szén és nitrogén tartalmú elemek. A mi feladatunk tehát az, hogy megfelelő környezetet biztosítsunk a munkálkodó mikroorganizmusoknak, máskülönben egy nagy kupac, bűzölgő hulladék lesz a fáradozásunk eredménye. Márpedig a komposzttea elkészítéséhez kifejezetten jó minőségű alapra van szükség: az éretlen komposzt veszélyes mikrobákat tartalmazhat, míg a túlérett esetében csökkenhet a tápanyagtartalom.
Ha megvan a jó minőségű komposztunk, a komposzttea elkészítése már pofonegyszerű feladat lesz! Habár vannak profi komposzttea-készítő gépek, a legegyszerűebben úgy készíthetjük el a jótékony nedűt, hogy egy tetszőleges méretű vödörbe humuszt teszünk, majd ráöntjük a vizet úgy, hogy teljesen ellepje. A víz esetében nagyon fontos, hogy ne csapvizet használjunk, abba ugyanis klórt és klorint is tesznek, ami elpusztítja a mikrobákat, ami a mi, pontosabban a tea esetében kifejezetten nagy baj lenne. Ha módunk van rá, a legjobb, ha esővizet használunk, esetleg a kútvíz is jó megoldás lehet.
Ha ezzel megvolnánk, akkor nincs más teendő, mint a keveréket állni hagyni, és időnként megkevergetni, esetleg akváriumi levegőztetéssel próbálkozni, ha az ehhez szükséges eszközök a rendelkezésünkre állnak. Ez azért fontos, mert az elmélet szerint az oxigén hatására a komposzt gyorsabban állítja elő a jó baktériumokat, miközben gátolja a kórokozók megjelenését. Érdekesség, hogy létezik egy másik módszer is, amely pont a levegőtlen körülményekre épít, ám a „komposzt-mesterek” többsége a levegős megoldásra eszküszik. Kis cukrot is adhatunk a keverékhez, ez ugyanis táplálja a jó baktériumok szaporodását.
A komposzttea elkészítése mindössze 3-4 napot vesz igénybe, tehát nem egy hosszú folyamatról van szó. Ha elkészült a komposzttea, meg kell várni, hogy kicsit leülepedjen, majd leszűrni, és mihamarabb felhasználni. A mihamarabb szó szerint értendő, a tea ugyanis nem tárolható, legkésőbb 24, de inkább 12 órán belül a növényekre kell locsolni a megfelelő hatás érdekében – és addig is érdemes szobahőmérsékleten tartani és védeni az UV-sugárzástól. A folyadékot higított formában használják, az arány azonban igen széles skálán mozog, attól függően, hogy pontosan mire akarják felhasználni. Nagyon fontos, hogy a büdös komposzttea nem jó komposzttea: bűzös folyadékot soha ne öntsünk a növényekre, az egészséges és megfelelően elkészített folyadéknak édes földillatot kell árasztania!
Milyen előnyökkel jár a komposzttea elkészítése? Először is érdemes leszögezni, hogy a komposzttea önmagában nem csodaszer, nem jelent megoldást minden növény problémájára, és egy halott talajt sem fog tudni újjáélszteni, hiszen hiába juttatjuk be a jó mikrobákat, ha a rossz körülmények miatt az új közegben nem tudnak fennmaradni. A szakértők többsége azonban egyetért abban, hogy a komposzttea viszonylag gyors és költséghatékony megoldást jelenhet a jó mikroorganizmusok megerősítésére a talajban, valamint a lombozatra juttatva levéltrágyaként is funkcionál. Habár a tudományt megosztja a komposztból kinyert nedű, a gyakorlat azt mutatja, hogy a használata során nagyobb terméshozam; finomabb, illatosabb, élénkebb színű növények várhatók, és ami szintén fontos, hogy a kártevőkre is riasztó hatással van.
Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!