Kutya, netán gyermek érkezése esetén érdemes alaposabban is szétnézni a kertben, ugyanis bizonyos növények mérgező időzített bombák lehetnek.
A hazai kertekben is számos mérgező növénnyel találkozhatunk, így bizonyos esetekben nagyon fontos lehet, hogy minél hamarabb terepszemlét tartsunk, és megelőzzük a bajt, elkerüljük a mérgezéses eseteket. A legjobb ilyenkor teljes egészsében eltávolítani a mérgező növényt, ha azonban ez valami oknál fogva nem lehetséges, az elérhető magasságban lévő tetszetős bogyókat érdemes összeszedni, vagy a növényt ideiglenesen körbekeríteni – tanácsolja a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) hivatalos Facebook-oldalán.
A kerti növényekben található mérgező hatóanyagok közé tartoznak az ún. glikozidok, alkaloidok és szaponinok – ezek az erős hatású növényi vegyületek hatással vannak az idegrendszerre, a szív- és érrendszerre, a légzőrendszerre és a gyomorra – olvasható az NNK oldalán.
A mérgező növények lenyelése vagy bőrrel való érintkezése súlyos tüneteket okozhat, például hányást, hasmenést, szédülést, fejfájást, bőrkiütéseket és légzési nehézségeket. A növényi mérgezések tünetei nagyon széleskörűek lehetnek
Az NNK egy csokorba gyűjtötte a leggyakoribb mérgező kerti növényeket, íme:
- tiszafa (Taxus baccata),
- májusi gyöngyvirág (Convallaria majalis),
- borostyán (Hedera helix),
- csattanó maszlag (Datura stramonium),
- amerikai alkörmös (Phytolacca americana),
- ricinus (Ricinus communis),
- fagyal (Ligustrum vulgare),
- csíkos kecskerágó (Euonymus europeus),
- fehér fagyöngy (Viscum album),
- magyal (Ilex aquifolium),
- farkaskutyatej (Euphorbia cyparissias).
Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!