Az olvasás hatása vitathatatlan: serkenti az agyat, segít oldani a stresszt, gazdagítja a szókincset, növeli a képzelőerőt, javítja a memóriát és még hosszan sorolhatnánk. Ugyanakkor arra is akad példa, hogy egy irodalmi mű hatására valaki (ön)gyilkosságot követ el. Jó példa erre, Goethe 1774-es bestsellere, Az ifjú Werther szenvedései, amely megjelenését követően öngyilkossági hullámot indított el a fiatalok körében, a jellegzetes kék-sárga Werther-öltözetben többen is főbe lőtték magukat (az ilyenfajta azonosulást Werther-effektusnak nevezi a pszichológia). Na de mi a helyzet az erőszakos bűncselekményekkel? Mostani cikkünkben olyan könyveket mutatunk be, amelyeket valamilyen formában megtörtént bűntényekkel hoztak összefüggésbe.
Az Alapítvány-trilógia és a tokiói gáztámadás
A japán Aum Sinrikjó elnevezésű szekta az 1990-es években vált hírhedté, miután ’95-ben merényletet követtek el a Tokió bevárosába tartó metrókocsiban: a tagok 30%-os töménységű szarin gázt engedtek szabadon a szerelvényekben, 12 ember halálát okozva ezzel. A szekta célja az volt, hogy a támadással az Amerikai Egyesült Államokat vádolják, és ezzel kirobbanjon a harmadik világháború, ami megtisztítja a világot a „Szennyezett gonosztól”, a kapitalizmustól. Az Aum Sinrikjó vezetői egyfajta ideológiaként használták fel Asimov világhírű science fiction regénytrilógiáját, az Alapítványt. A gáztámadás kiötlője, Ashahara a merényletet követően több alkalommal is nyíltan beszélt a műről, holmijai között még egy példányt is találtak nála a japán kiadásból.
![könyvek gyilkosságokat inspiráltak](https://uzine.hu/wp-content/uploads/2023/05/AP18187027182376-e1530860438674-640x400-1-300x188.jpg)
A Zabhegyező és John Lennon meggyilkolása
A leghíresebb ilyen eset kétségkívül a Beatles frontemberének meggyilkolásához köthető. 1980. december 8-án Mark David Chapman, miután lelőtte John Lennont, azt állította, hogy a Zabhegyező hatására követte el a gyilkosságot. Chapman mindösszesen 25 éves volt a gyilkosság idején, zsebében J. D. Salinger Zabhegyezőjét szorongatta. Kihallgatásai során elmondta, hogy a gyilkosságot megelőző napokban úgy érezte, hogy szinte tökéletesen azonosul a könyv főszereplőjével, a lázadó Holden Caulfielddel, elmondása szerint még egy prostitáltat is felhívott a szobájába, és pontosan úgy viselkedett vele, ahogyan azt Caulfield tette a regényben. Nem ez volt ugyanakkor az egyetlen eset, amikor Salinger regényét bűnténnyel hozták összefüggésbe. John W. Hinckley holmijai között is megtalálták az ikonikus művet, ő volt az a merénylő, aki 1981. március 30-án rálőtt a frissen beiktatott amerikai elnökre, Ronald Reaganre.
![](https://uzine.hu/wp-content/uploads/2023/05/mark-david-chapman-featured-300x159.jpg)
A lepkegyűjtő és a sorozatgyilkosok
John Fowles zsigerileg ható remekművében a szociopata Ferdinand új, mindennél csodálatosabb példánnyal gazdagítja lepkegyűjteményét. Legújabb ékessége azonban nem egy pillangó, hanem egy lány, a gyönyörű festőnövendék, Miranda, akit egy félreeső, vidéki házban tart fogva. A lepkegyűjtőt több gyilkos személyes tárgyai között is megtalálták, többek közt a Kansas City mészárosa néven elhíresült Robert Berdella holmijai között is, aki legalább hat férfit rabolt el, erőszakolt meg, majd végzett ki brutális módon. A regényt Christopher Wilder sorozatgyilkosnál is megtalálták, akit az 1980-as évek elején „Szépségkirálynő-gyilkosnak” neveztek el, mert áldozatai egytől egyig modellek, hostessek és szépségversenyeken részt vevő fiatal lányok voltak.
![könyvek gyilkosságokat inspiráltak](https://uzine.hu/wp-content/uploads/2023/05/konyvek-gyilkossagokat-inspiraltak-300x159.jpg)
Stephen King és az erőszakos iskolai esetek
A horrorkirály Richard Bachman álnéven publikált regénye olyan sok bűntényt inspirált, hogy állítólag egy ponton maga Stephen King kérte meg a kiadókat, hogy ne adjanak ki több példányt a könyvéből. A szerző Rage című, magyarul mindezidáig kiadatlan művében Charlie Decker történetét ismerhetjük meg, aki miután lelőtte két tanárát az egész osztályát fogva tartja az iskolában. A könyvet több erőszakos iskolai bűncselekménnyel is összefüggésbe hozták, ám mind közül a legvéresebb az 1997-ben bekövetkezett eset volt, amikor a 14 éves Michael Carneal tüzet nyitott osztálytársaira: a lövöldözésben három diák meghalt, öten pedig megsebesültek. King regényét a fiú szekrényében találták meg.
![](https://uzine.hu/wp-content/uploads/2023/05/Michael_Carneal_1402573c-300x188.jpg)
Angyali üdvözlet és Charles Manson
Robert A. Heinlein Stranger in a Strange Land (Angyali üdvözlet) címmel megjelent nagy hatású sci-fi regényének főszereplője egy Marson nevelkedett, különleges képességű férfi, aki egy expedíció alkalmával visszatér a Földre, ahol spirituális, a szabad szerelemről alkotott nézeteit kezdi el terjeszteni. A regény hatására több vallási mozgalom is keletkezett, sőt hírbe hozták a világ egyik legismertebb szektavezérével, Charles Mansonnal is, aki – a Time magazin 1970. január 19-i számában megjelent cikke szerint – egyfajta útmutatóként használhatta a könyvet. Mansont több brutális gyilkosság kiterveléséért ítélték el, többek közt az általa vezetett hírhedt Manson család ölte meg Sharon Tate színésznőt, Roman Polański filmrendező feleségét nyolc és fél hónapos terhesen.
![könyvek gyilkosságokat inspiráltak](https://uzine.hu/wp-content/uploads/2023/05/Kepkivagas-300x198.jpg)
Joseph Conrad és a levélbomák
Az amerikai sajtóban csak Unabomber néven elhíresült anarhista, Ted Kaczynski levélbombákat küldött több egyetemnek és légitársaságnak a kései 1970-es évektől elkezdve egészen az 1990-es évek elejéig. A matematika terültén géniusznak számító férfi összesen három személy halálát okozta és több mint húszat sebesített meg, állítólag azért, hogy felhívja az emberek figyelmét a modern technológia veszélyeire. Kaczynski Joseph Conrad 1907-ben megjelent, A titkosügynök című könyvének megszállottja volt, több tucatszor olvasta, a könyv egy példányát a vadonban álló kis montanai kunyhójában is megtalálták, ahol magányosan, a modern civilizációtól elvonulva élt. Kaczynski Conrad nevének különböző formáit (Konrad, Konzeniowski) álnévként használta fel, hogy rejtve maradjon az FBI szeme előtt. A nyomozóiroda végül csak minden idők egyik leghosszabb és legdrágább nyomozása után tudta őt kézre keríteni.
![](https://uzine.hu/wp-content/uploads/2023/05/unabomber-ted-kaczynski-portre_image_c763fd69b90189d4eb57b214ad8c-300x169.jpg)
[sc name=”facebook” ][/sc]