November derekán járunk, közeleg az év vége, ez azonban közel sem jelenti azt, hogy nem lesz majd mit néznünk a mozikban. A minap megérkezett például Az éhezők viadala előzményfilmje, az Énekesmadarak és kígyók balladája, de beülhetünk hamarosan Ridley Scott Napóleonjára is, és persze jön a karácsonyi szezon nagy durranásának szánt, Wonka is Timothée Chalamet főszereplésével. Nézzük, mely alkotásokra fogunk jegyet váltani november végén és a tél első hónapjában. 

Az Éhezők viadala: Énekesmadarak és kígyók balladája (premier: november 16.)

Ezen a héten érkezett a mozikba Az Éhezők viadala előzményfilmjének szánt Énekesmadarak és kígyók balladája, amely évtizedekkel azelőtt játszódik, hogy Snow Panem diktatórikus vezetője lett. A film Suzanne Collins 2020-ban megjelent, azonos című regényét veszi alapul, amelynek középpontjában a 18 éves Coriolanus Snow áll, akinek mentorként kell helyt állnia a tizedik Éhezők Viadalán. Csakhogy nincs könnyű dolga, ugyanis a 12. körzet lány kiválasztottjából kell győztest faragnia, Snow-nak ráadásul különösen fontos ez a győzelem: ezzel szeretné visszaszerezni családja számára a Capitolium kegyeit.

Az előzményregényből a korábbi Az éhezők viadala-filmeket is jegyző Francis Lawrence készített filmet, a forgatókönyvön pedig Michael Lessie dolgozott, Michael Arndt írásait alapul véve. A Donald Sutherland által megformált elnök fiatalkori alteregóját Tom Blyth (Az aranykor) játssza, a 12. körzet lány kiválasztottjának szerepében pedig Rachel Zegler lesz látható, aki az utóbbi időszakban a sokat kritizált élőszereplős Hófehérke kapcsán szerzett magának hírnevet.

Napóleon (premier: november 23.)

Ridley Scott a Gladiátor után újra Joaquin Phoenixszel dolgozik együtt, méghozzá egy olyan grandiózus produkcióban, amely Bonaparte Napóleon nem mindennapi életét viszi filmvászonra. A francia császárt középpontba helyező alkotás kétségkívül az év egyik legjobban várt filmje, amely személyes betekintést ígér a címszereplő katonaként való felemelkedésének, könyörtelen hatalomra jutásának, valamint elkerülhetetlen bukásának körülményeibe, valamint első feleségével és egyetlen igaz szerelmével, Joséphine-nel való kapcsolatába, akit a Pieces of a Woman színésznője, az Oscar-díjra jelölt Vanessa Kirby alakít.

A filmet a Sony és az Apple közösen hozza tető alá, a forgatókönyvet pedig David Scarpa jegyzi, aki egy másik Ridley Scott produkció, A világ összes pénze szkriptjét is írta, emellett a Gladiátor második részén is együtt dolgozik a világhírű filmrendezővel. 

Semmelweis (premier: november 30.)

Az a dolgunk, hogy szüljünk, ha kell, az életünk árán is”. Az anyák megmentője azonban kételkedik ebben: mi van, ha mégsem ez a természet rendje. Egy magyar film is felkerült a listánkra, mégpedig a Semmelweis Ignác életét bemutató alkotás, amelyet a Sorstalanságot is jegyző Koltai Róbert rendezett, a főszerepet pedig Vecsei H. Miklós játssza. Semmeilweis még fiatal orvos volt, amikor azzal szembesült, hogy anyák ezrei halnak meg szülés után egy különös betegség következtében a bécsi klinikán. A fiatal orvos mélyreható kutatásokba kezdett, és rájött, hogy az anyákat sújtó kór megegyezik azzal a betegséggel, amelyben jó barátja, Jakob Kolletschka egy boncolás közben szerzett sérülés következtében elhunyt. Rádöbbent arra, hogy a gyermekágyi lázat az orvosok váltják ki azzal, hogy boncolás után kézfertőtlenítés nélkül vizsgálják a szülni készülő nőket.

Semmelweis szerelmét, a mellette dolgozó szülésnőt Nagy Katica játssza, Gálffi László pedig a klinikavezetőt alakítja, aki nagyon sokáig nem vette komolyan a különc fiatal orvos meglátásait.

Hullaadás (premier: december 7.)

Ha szereted a slasher műfaját, és csíped az amerikaiak egyik legfontosabb ünnepét, a Hálaadást, akkor az Eli Roth rendezte produkciót egyértelműen neked találták ki. A hamarosan érkező horrorfilm érdekessége, hogy az egész Quentin Tarantino és Robert Rodriguez viccének indult, ugyanis egy kamutrailerről van szó, amellyel Tarantino Halálbiztosa és Rodriguez Terrorbolygója előtt szórakoztatták a nézőket még 2007-ben. Most azonban egészestés horrorfilm készült belőle, amit Eli Roth rendezett, aki annak idején még a Kabinlázzal és a Motellel került fel rendezőként a térképre.

Slasherről lévén szó, túl nagy sztorira persze senki ne számítson: a történet egy tragédiával végződő Black Friday-kiárusítással veszi kezdetét a massachusettsi Plymouthban – ahonnan a Hálaadás hagyománya is ered -, majd azzal folytatódik, hogy elszabadul a pokol, miután egy maszkos-baltás gyilkos őrült mészárlásba kezd a városban.

Wonka (premier: december 7.)

Nincs kétség afelől, hogy ez a film lesz az idei karácsonyi szezon nagyágyúja. A Wonka Roald Dahr Karcsi és a csokigyár című meseregényét adaptálja, pontosabban annak egyfajta előzménye lesz, ugyanis a történet főszereplője ezúttal nem Karcsi, a szegény fiú, hanem a csokigyár megalapítója, Willy Wonka. A történet szerint a Karcsi és a csokigyárból megismert excentrikus Willy Wonka olyan csokoládéval kísérletezik, amitől nem csak dalra fakadnak és táncra perdülnek az emberek, de a boldogságtól még repülni is tudnak.

A zenés fantasy rendezője a Paddingtont is jegyző Paul King, a producerek között pedig ott találjuk David Heymant, aki a Harry Potter-filmek felett is bábáskodott. Ami a színészeket illeti, Timothée Chalamet mellett Rowan Atkinson (Mr. Bean), valamint Hugh Grant is látható lesz a produkcióban – utóbbi egy umpa-lumpát fog játszani. Feltűnik még Olivia ColmanRakhee ThakrarKeegan-Michael KeySally HawkinsJim Carter és Matt Lucas is.

Ferrari (premier: december 14.)

December közepén száguld be a mozikba a Michael Mann által készített életrajzi film is, amely a címszereplő autómogulról, Enzo Ferrariról szól. A történet 1957 nyarán játszódik, az egykori Forma-1-es pilótával a főszerepben, aki egy évvel korábban vesztette el a fiát, Alfredót izomsorvadás következtében, akit a saját birodalma örökösének szánt. Ez az időszak azonban más okból kifolyólag is nehéz Ferrari számára: cége a bukás szélén áll, ráadásul ez volt az az év, amikor egy Mille Miglia versenyen egy nagy sebességgel haladó Ferrari durrdefektet kapott, és a nézők közé csapódott. A baleset következtében kilenc néző, köztük öt gyermek halt meg. A két versenyző, köztük Enzo kedvenc versenyzője, Alfonso de Portago is a helyszínen életét vesztette.

Ferrari szerepében Adam Driver lesz látható, míg az autómágnás feleségét, Laura Dominicát Penelope Cruz alakítja. Emellett A beavatott filmmel ismertséget szerző Shailene Woodley alakítja Enzo szeretőjét, Lina Lardyt.

Aquaman és az Elveszett királyság (premier: december 21.)

Hosszú és rögös út vezetett az új Aquaman-film bemutatójáig, de most már semmi sem állíthatja meg a James Wan rendezte szuperhősös produkciót, hogy végre hivatalosan is bemutathassák a mozikban. Ez a film DC Extended Universe hivatalos lezárásaként fog szolgálni, mielőtt a moziverzumot DCEU-ról DCU-ra keresztelik át. Jason Momoa második önálló DC-filmjében visszatér Arthur Curry, alias Aquaman szerepében, hogy megmentse a veszélybe került Atlantiszt immár apaként és a birodalom királyaként. Aquaman féltestvérével, Ormmal (Patrick Wilson) fog össze, hogy megmentse a víz alatti várost a Black Manta nevű gonosztól.

Az első film sztárjainak nagy része visszatér a folytatásban, még Amber Heard karaktere, Mera is szerepelni fog a filmben, igaz „csökkentett képernyőidőt kap”.

+1

Igazából szerelem – felújított változat (premier: december 7.)

A 20. évforduló alkalmával felújított, 4K változatban tér vissza a mozikba mindenki kedvenc karácsonyi filmje, az Igazából szerelem. Az eltelt két évtizedben a sokszereplős alkotás legalább akkora karácsonyi klasszikussá nőtte ki magát, mint a Reszkessetek betörők, és bizony rengeteg néző van (köztük mi is), aki alig várja, hogy az ünnepekkor újranézhesse Richard Curtis remekművét. Nos, idén karácsonykor a moziban, egy nagy adag vajas popcorn társaságában is lehetőségünk nyílik erre.

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét