A Magyar Élelmiszerbank Egyesület már 12 budapesti iskolában működtet egy új módszert, amivel évente 10 ezer adag ebéd menthető meg egy átlagos intézményből.
„Nem szeretem a babot.” … „Elég volt a tízóraim.” … „Nem volt időm a második fogásra.” … „Tegnapelőtt is rizs volt benne.”
Csak néhány mondat a klasszikusok közül, amikkel iskolások tízezrei szokták megindokolni otthon, miért nem fejezték be vagy hagyták teljesen érintetlenül a menzán az aznapi ebédjüket.
Sokszor ízlés dolga, néha a hiányzás az oka, de ettől még tény: az iskolai konyhákon az összes elkészített főtt étel több, mint 40 százaléka a hulladékba kerül. Országosan összesítve több tíz millió adag ebéd elpazarlásáról beszélünk tanévenként.
Van megoldás az iskolai feleslegekre és már működik is!
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület már 12 budapesti iskolában működtet egy új módszert, amivel évente 10 ezer adag ebéd menthető meg egy átlagos intézményből, hogy a felesleg rászorulókhoz kerülhessen. A részt vevő menzákon a konyhai dolgozók dobozokba adagolják azokat az ebédeket, amik nem kerültek a gyerekek tányérjára, majd beteszik őket speciális ételsokkoló hűtőkbe, amiket az Egyesületünk szerzett be és helyezett el a konyhákban. Az ételek így pillanatok alatt 5 fok alá hűlnek és így biztonságosan továbbadományozhatóvá válnak. Jut belőle anyaoltalmazó és családsegítő szervezeteknek, tanodáknak, hajléktalan központoknak és fogyatékkal élő gyereküket nevelő családokhoz is.
Az Élelmiszerbank a következő hónapokban több vidéki településen is szeretné elindítani az iskolai ételmentő programot. Céljuk egy európai szinten is egyedülálló készételmentő hálózat kialakítása. Ehhez jószándékú magánszemélyek adományaira és egy-egy régióban helyi vállalkozások támogatására is szükségük van.