Hazánkban évente közel 700 ezer embert érint a depresszió, amely életük során a magyarok mintegy 15 százalékát sújtja.

Az érintettek kétharmadánál a betegség többször is visszatér. A depresszió kialakulása mögött a genetikai hajlam mellett gyakran negatív életesemények, testi betegségek és a mozgásszegény életmód áll. Az őszi-téli hónapokban különösen megfigyelhető, hogy a kevesebb napfény és a korábbi sötétedés miatt hangulatunk ingadozóbb, energiánk csökken, és hajlamosabbak vagyunk elhanyagolni a fizikai aktivitást.

depresszio-magyarorszag

A testmozgás mentális és fizikai hatása

Kele Tímea, a Semmelweis Egyetem Szakrendelő Intézetének klinikai szakpszichológusa szerint a depresszió tünetei – mint a tartós szomorúság, örömtelenség, fáradtság, energiahiány és az alvási, étkezési szokások változása – gyakran a mozgásszegény életmód következményei is lehetnek. A fizikai aktivitás csökkenése nemcsak az energiaszintünkre, hanem hangulatunkra is negatívan hat, hiszen a mozgás elhagyása fáradékonysághoz és levertséghez vezet.

„A rendszeres testmozgás jelentősen javítja a hangulatot, örömérzetet nyújt, és növeli a stressztűrő képességet” – mondja a szakpszichológus. A mozgás serkenti az endorfinok – a „boldogsághormonok” – termelődését, javítja az érzelemszabályozást és pihentetőbbé teszi az alvást. Emellett növeli az önértékelést és erősíti az önbizalmat, különösen, ha társaságban végezzük. A közös sportolás lehetőséget ad a kapcsolatok építésére, a tapasztalatok megosztására, és segít elterelni a figyelmet a mindennapi gondokról, így enyhítve a szorongást is.

Miért különösen fontos a mozgás az őszi-téli időszakban?

Az év sötétebb hónapjaiban fáradékonyabbak lehetünk, és hajlamosabbak vagyunk kevesebbet mozogni, ami tovább rontja hangulatunkat. Ebben az időszakban különösen fontos, hogy figyeljünk a rendszeres mozgásra, legyen szó akár könnyedebb aktivitásról, mint a séta vagy kirándulás, akár kocogásról vagy csoportos edzésről. A közepes intenzitású, heti ötször fél órás mozgás javasolt, amely már jelentős pozitív hatással lehet a hangulatunkra.

depresszio-magyarorszag

Kele Tímea szerint érdemes tudatosan tervezni a mozgást, akár előre meghatározva, hogy mikor és milyen tevékenységet választunk, és fontos, hogy mindenki a saját tempójában haladjon. Az ilyen megközelítés fokozatossága és következetessége segíti, hogy a mozgás rutinná váljon, és tartósan jótékony hatást gyakoroljon.

A testmozgás szerepe a depresszió kezelésében

A rendszeres mozgás enyhe és középsúlyos depresszió esetén már terápiás hatású lehet. Ilyen esetekben gyakran egyéni vagy csoportos keretek között, mozgásnapló vezetésével és önsegítő anyagok bevonásával növelik a fizikai aktivitást. Ez segíthet az egyén állapotának nyomon követésében, motivációjának fenntartásában, és segíthet a mindennapokban elért eredmények tudatosításában.

A mozgás nem csupán a depresszió kezelésében és a hangulat javításában játszik szerepet, hanem a stressz csökkentésében, az energiaszint növelésében és az életminőség általános javításában is. Az aktív életmód kialakítása hosszú távon nemcsak a mentális, hanem a fizikai egészség megőrzéséhez is hozzájárul – teszi hozzá Kele Tímea.

Mozgás minden korban – fontos, hogy megtegyük az első lépést

A testmozgás fontossága minden életkorban vitathatatlan, és sosem késő elkezdeni. Az aktív életmód kialakítása, akár apró lépésekkel, fokozatosan felépítve, különösen hasznos lehet, hogy megőrizzük testi-lelki egészségünket.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét