Újabb fejezetéhez érkezett a visszaváltható palackok körüli történet, miután egy hazai üdítőgyártó 3,01 literes kiszerelésű italokat dobott piacra. A cég ezzel a lépéssel ügyesen kihasználja a jogszabályokban található kiskaput, ugyanis a 3 liter feletti PET palackokra jelenleg nem vonatkozik a Mohu által meghatározott betétdíj.
A Mohu, vagyis a Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. által üzemeltetett betétdíjas rendszer célja a műanyag hulladék mennyiségének csökkentése és az újrahasznosítás elősegítése. A rendszer elindulása óta számos pozitív hatása volt, többek között jelentősen csökkent az illegális hulladéklerakókban és az utak mentén található PET palackok száma.
Az is igaz persze, hogy a visszaváltó rendszernek is van baja bőven, de azzól még nem biztos, hogy ez a megoldás.
A jogszabályokban található kiskapuk miatt ugyanis egyes gyártók megtalálják a módját, hogy kikerüljék a betétdíj fizetését. A jelenlegi szabályozás szerint ugyanis csak a 0,1 és 3 liter közötti űrtartalmú PET palackok esetében kell betétdíjat fizetni. Ez azt jelenti, hogy a 3 liter feletti palackok – mint amilyeneket a szóban forgó üdítőgyártó is forgalmaz – mentesülnek a betétdíj alól.
A fogyasztók számára ez a helyzet több szempontból is problémás lehet. Egyrészt a nagyobb kiszerelésű italok ára a betétdíj hiánya miatt nem feltétlenül lesz alacsonyabb, így a vásárlók nem feltétlenül járnak jobban(bár hozzá kell tennünk, hogy ebben az esetben az üdítő ára literenként 100 forint, ami a legtöbb ásványvíznél is olcsóbb). Másrészt a 3 liter feletti palackok visszagyűjtése és újrahasznosítása is nehezebb, ami környezetvédelmi szempontból aggályos.
A szakértők szerint a jogszabályok módosítására lenne szükség ahhoz, hogy a jövőben ne lehessen ilyen módon kijátszani a betétdíjas rendszert. A Mohu egyelőre nem reagált a kialakult helyzetre, de várhatóan hamarosan állást foglal az ügyben.
Az eset rávilágít arra, hogy a környezetvédelmi szabályozásoknak folyamatosan alkalmazkodniuk kell az új piaci trendekhez és a gyártók kreativitásához. A cél az, hogy a betétdíjas rendszer valóban hatékonyan szolgálja a környezetvédelmet, és ne lehessen könnyen kijátszani azt.