Ha úgy érzed, hogy folyton túlvállalod magad és kiszolgáló személyzetként működsz a párkapcsolatodban, akkor lehet, hogy te is érintett vagy egy furcsa játszmában.
1983-ban Dr. Dan Kiley pszichológus használta először a Pán Péter–szindróma kifejezést, aki a híres író, J. M. Barrie Pán Péter című regényéből kölcsönözte a két főhős nevét. Pán Péter és Wendy segítségével Kiley feltárta az egymástól elválaszthatatlan, toxikus működést mutató kapcsolati dinamikát.
Amíg a PÁN PÉTER–SZINDRÓMÁS ember, legtöbbször férfi, képtelen felnőni és felelősséget vállalni az életében,
addig társa, a Wendy–szindrómás nő túlzottan felvállalja ezeket, sokszor a saját szükségletei kárára.
Pszichológusok szerint a Wendy–szindrómás emberek jellemzően perfekcionisták. Szülői szerepben ez a perfekcionizmus pedig a „tökéletes” anya képében ölt testet, aki egyetlen feladatot sem képes delegálni és mindent ő végez el egy személyben.
A Wendy-szindróma jellemzői
- Túlzott gondoskodás és áldozatkészség: A Wendy–szindrómás nő nemcsak a gyerekekről való gondoskodás során vállalja túl magát, hanem a párkapcsolatában egyaránt. Minden megtesz azért, hogy a családtagok jól érezzék magukat, még akkor is, ha ezzel a saját igényeit háttérbe szorítja.
- Felelősség átvállalása: A Wendy–szindrómás nő önként vállal felelősséget a szeretteiért miközben úgy érzi, minden az ő nyakába szakad: a háztartás, a pénzügyek, a nyaralás megszervezése. Lehetőség szerint igyekszik az összes problémát orvosolni, ezzel azonban tovább erősíti párja éretlen viselkedését.
- Elismerési vágy: Az ilyen típusú nő gyakran gondolja magát értéktelennek a kapcsolatban és igényli, hogy szükség legyen rá. Elegendő megerősítés híján pedig tovább sérül az önértékelése.
- Konfliktuskerülés: Jellemzően kerüli a konfliktust és megpróbálja csendben elsimítani a dolgot. Nem akarja veszélyeztetni a kapcsolata stabilitását, emiatt gyakran magában tartja a negatív érzéseit, amely frusztrációhoz vezet.
A Wendy–szindróma következményei:
- Kiégés és érzelmi kimerültség: Az állandó önfeláldozás miatt elfárad, elveszítheti a motivációját és akár depresszió, vagy szorongás jeleit is megtapasztalhatja.
- Frusztráció: Úgy érezheti, hogy mindig csak ad és keveset kap vissza, ami hosszú távon elégedetlenséget kelt benne.
- Egészségtelen kapcsolati dinamika: Párkapcsolatában a partnerével, egymástól kölcsönösen függő (kodependens) kötődési mintázatot hoznak létre, amelyben egyikük sem tud érzelmileg továbbfejlődni.
Létezik kiút
Fontos, hogy a Wendy–szindrómás nő felismerje a saját viselkedését és megértse, miért érzi szükségét a túlzott gondoskodásnak. Nélkülözhetetlen, hogy tisztában legyen a saját szükségleteivel és bűntudat nélkül kiálljon mellettük, határt szabva ezzel a környezetében élők számára.
A változáshoz elengedhetetlen, hogy megtanuljon nemet mondani és visszaszerezze a saját autonómiáját, valamint olyan kapcsolatokat alakítson ki, ahol egyenrangú partnerként lehet jelen.
Forrás: Parents
Kiemelt kép: Leeloo The First/Pexels