Szilveszteri tüzijáték: Betiltva

Óbuda-Békásmegyeren új rendelet született, amely jelentősen korlátozza a szilveszteri tűzijátékokat.

Béres András, a kerület párbeszédes alpolgármestere kezdeményezte a szabályozást, amely a III. kerület nagy részén, lakóövezetekben és természetvédelmi területeken tiltja a nagyteljesítményű, 3-as osztályú tűzijátékok használatát. A tiltás december 31. 18 órától január 1. reggel 6 óráig tart.

Béres a döntést a gyermekek és állatok védelmével indokolta:

„Remélem, a kerületben élő körülbelül 6 000 kisgyereknek és szüleiknek, illetve 40 000 kutyának és gazdáiknak könnyebb lesz az idei szilveszter az eddigieknél. A robbantgatás nem alapvető emberi jog, és nem csupán magánügy. A zaj- és fényhatások rengeteg embert és állatot érintenek, függetlenül attól, hogy ezt szeretnék-e. Hiszem, hogy egyesek szórakozási vágyánál fontosabb a gyerekek és állatok nyugalma.”

tüzijáték

A zajhatások veszélyei

A tűzijátékokkal kapcsolatos zajhatások évek óta komoly problémát jelentenek. A kutatások szerint sok háziállat, különösen a kutyák, rendkívüli stresszt élnek át a hangos robbanások miatt. Bár ennek pontos okai nem teljesen tisztázottak, szakemberek szerint a háziállatok érzékeny hallása és a váratlan hanghatások kombinációja komoly félelmet válthat ki.

Fővárosi szinten is napirenden

Béres nemcsak kerületi szinten lépett fel a tűzijátékok korlátozásáért, hanem fővárosi képviselőként is javasolta a pirotechnikai eszközök szabályozásáról szóló társadalmi egyeztetést. A Fővárosi Közgyűlés már elfogadta ezt az indítványt, így várhatóan Budapest más részein is hasonló intézkedések születhetnek.

Vegyes fogadtatás

A döntés megosztotta a közvéleményt. Sokan támogatják a kezdeményezést, mivel úgy érzik, a tűzijátékok szabályozása szükséges a környezet és a lakosság védelme érdekében. Mások viszont túlzott korlátozásnak tartják, amely csökkenti az ünnepi hangulatot.

Az új szabályok idén lépnek életbe, így a kerület lakóinak szilveszteri ünneplése már a rendelet szellemében zajlik majd. Az intézkedés hosszú távú hatásai és a lakossági visszajelzések alapján dőlhet el, hogy más kerületek is követik-e Óbuda-Békásmegyer példáját.

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Ezeket olvastad már?